Early Start's new website

Head to http://www.cnn.com/shows/early-start for your news.

 

 

 

May 2nd, 2013
05:46 AM ET

The cost of feeding a family of four in 2013

The USDA regularly monitors what it costs to feed a family of four in the U.S. This morning on "Early Start," we're getting a new look at exactly how much Americans shell out for food every week. Christine Romans shares details.

It costs a family of four about $21 a day for food, and on a weekly basis the thrifty plan is $146. On a more generous plan, families are looking at spending $289 a week for grub.

The USDA crunches these numbers so it has a guideline for nutrition assistance, or food stamps.

There are some common sense ways to make the low-cost food plan work, including:

* Avoid buying pre-cut, pre-washed or instant food.
* Canned or frozen vegetables can be cheaper than fresh.
* Cook meals that stretch, like stew and casserole
* Plan your meals.

How much do you pay for groceries every week? Share your tips for big savings on the grocery bill in the comments below.


Filed under: Minding Your Business
soundoff (2 Responses)
  1. Ginny1

    Does the $146 include staples such as toilet paper, detergent, soap etc?

    May 14, 2013 at 7:06 pm | Reply
  2. Adrienne

    This couldn't have come at a better time. Food is where we spend the most amount of money for our family of four! I feel like I live at the grocery store and hate it.

    May 2, 2013 at 6:05 am | Reply

Post a comment


 

CNN welcomes a lively and courteous discussion as long as you follow the Rules of Conduct set forth in our Terms of Service. Comments are not pre-screened before they post. You agree that anything you post may be used, along with your name and profile picture, in accordance with our Privacy Policy and the license you have granted pursuant to our Terms of Service.